Teknoloji

Ünlü Analist Grubu , iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın iPhone X’den Daha Fazla Sattığını Açıkladı.

Apple, bu yıl üç tane yeni iPhone modeli piyasaya sürmüştü. Bir tanesi iPhone’ların 10.yılına özel çıkarttığı iPhone X , diğer modeller ise iPhone’un geleneksel olarak her yıl çıkarttığı iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleriydi. iPhone X ‘e gelecek olursak, daha çıkmadan kullanıcıları inanılmaz derecede heyecanlandırmış ve özellikleriyle, tamamen çerçevesiz ekranıyla akıllı telefon piyasasında çığır açmış gibi görünüyordu. Ancak iPhone X çıktıktan sonra tam olarak da böyle olmadı. İlk başta Apple mağazalarının önünde oluşan kuyruklar,isim yazdırarak günlerce beklemek… Bunlar daha sonra yerini eleştirilere bıraktı.İlk önce ani sıcaklık değişikliklerinden sonra dokunmatik ekranın kısa bir süreliğine devre dışı kalması, ekranda oluşan yeşil çizgiler, kulaklıkla müzik dinlerken maksimum seviyede çeşitli çızırtı ve bazı tanımlanamayan sesler,yaşanan Face ID sorunları,kullanıcılar akıllı telefon tarihinin en pahalı telefonlarından birisi olan iPhone X modeli için ilk günkü heyecanlarını kaybetmiş gibi görünüyorlardı.Ve son olarak da ünlü analistlerin yayınladığı raporlar bu olayı doğrulamış oldu.

Tüketici İstihbarat Araştırma Ortaklarından (CIRP) yeni bir rapor yayınladı. CIRP, ilk 30 günde toplam iPhone satışlarının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan iPhone X’in diğer modellerden daha az sattığını ortaya koydu. iPhone X ile birlikte satışa sunulan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin ise yüzde 40’lık bir satış oranını yakaladığını açıklandı. Bu arada geçtiğimiz yıl satışa sunulan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın ise iPhone X’ e oldukça yakın bir oran yakaladığı da açıklandı.Oranlar yüzde 20 şeklindeydi ve toplam satış oranlarının beşte biri olarak açıklandı. CIRP modellerin satış sayılarından bahsetmedi, ancak diğer analistlerden aldığımız raporlara göre iPhone X’ in yaklaşık 35 milyon sattığını ve Apple’ın beklentilerinden yaklaşık 10 milyon daha az olduğunu iddia edildi.

Ayrıca bugün iPhone X ile ilgili bomba bir iddia gündeme düştü. Apple’ın iPhone X konusunda yaşanan sıkıntılardan,ilk başta yaşanan stok sorunlarından ve yüksek fiyat etiketinden dolayı satış oranlarında beklentilerin karşılanamamasından dolayı 2018 yılında iPhone X’in fiyatında indirime gideceği iddia edildi.Her şeyde olduğu gibi bu da sadece bir iddia ama gerçek olma olasılığı yüksek bir iddia gibi görünüyor. Çünkü yüksek fiyat etiketinden dolayı – (özellikle Türkiye’de) – kullanıcılar daha ucuz ve eski modellere yöneliyorlar ve iPhone X’in çok fazla tercih edilmediğine şahit oluyorduk.Ama olası bir fiyat indiriminde kullanıcıların yüzü gülecek gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

Alakalı Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close