Teknoloji

Apple, iPhone ‘ların Şifrelerini Kırabilen GrayKey Kutularına Savaş Açtı – USB KISITLI MOD –

Apple, iPhone modellerinin kilidini açabilen ve hatta şifrelerini bile kırabilen GrayKey kutularına karşı önlemler almaya devam ediyor.

Kısacası bu GrayKey kutularından bahsedecek olursak; kutunun dışına çıkan iki Lightning kablosuna iPhone cihazı bağlandığı zaman (GrayKey kutularına aynı anda iki iPhone bağlanabiliyor), kullanılan şifrenin karmaşıklığına bağlı olarak üç saat ile üç gün arasında iPhone ‘ların şifrelerini kırabiliyor. Ancak Apple, bazı şirketler tarafından tasarlanan bu şifre kırıcı makineleri engellemek için bir yol bulduğunu açıkladı.

Apple yayınlamaya hazırlandığı yeni iOS 11.4 ‘ün beta sürümünde, iPhone ‘lar için Lightning bağlantı kablosu yalnızca telefonun şarj edilmesini destekleyecektir. Yani kablolar üzerinden hiçbir veri aktarılamaz. USB Kısıtlı Mod olarak adlandırılan bu özellik orijinal olarak iOS 11.3 ‘ün beta sürümünde görülmüştü, ancak istenen geliştirmeler yapılamayınca son sürümden kaldırılmıştı. Şimdi ise bu özellik iOS 11.4 ‘ün beta sürümüyle birlikte geri döndü; tıpkı AirPlay 2 ve iCloud ‘daki diğer bazı özellikler gibi. iOS 11.4 ile bu kez, USB Kısıtlı Mod olarak adlandırılan bu özellik karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

USB Kısıtlı Mod tam olarak böyle çalışıyor. Bir iPhone veya iPad, bu özelliği destekleyen en son iOS sürümüne güncellendiğinde, telefonun kilidi açıldıktan bir hafta sonra, Lightning bağlantı noktası üzerinden USB veri bağlantısı devre dışı bırakılır. Yani GrayKey ‘den çıkan bu iki Lightning kablosu, USB Sınırlı Mod ‘da bu özellik ile herhangi bir işe yaramayacak.

Daha Fazla Göster

Alakalı Haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close